icon
icon

Kanallarımızda 2145 kişi sohbet ediyor

Önceki Yazıyı Okuyun

Eklenme Tarihi

27/Aralık/2016

Yorum Sayısı

0

Okunma Sayısı

209

Sonraki Yazıyı Okuyun

Hazan Hakkında ;

Halk Sağlığı Uzmanları tarafından yapılan açıklamalara göre soğuk havaların vücut direnci üzerindeki etkisi ilk etapta direnci azalttığını vurgulayarak, böyle soğuk havalarda iyi beslenme alışkanlıklarının edinilmesi gerektiği, sıkı giyinme alışkanlığı edinme, hareket etme ve vücut üzerinde yapılacak masajının büyük önem taşıdığını bildirilmektedir.

 

Bu konuda uzman kişilerin açıklamaların da havanın soğukluğunun etkisiyle vücut direncinin etkili bir şekilde kırıldığına işaret ederek, bu oluşumun sonucunda vücut yapısının hastalıklara karşı zayıf duruma düştüğünü belirtmektedirler. Soğuk havalarda oluşan akciğer hastalıkları, solunum yolları enfeksiyonları, grip hissi, nezle gibi vücut direncini kıran hastalıklarda artış görüldüğünü belirten bu konuda uzman doktorlar özellikle ayak parmakları ve el parmakları, bunun yanında burun ve kulaklarda oluşan soğuk hissi, dolaşım sisteminde kanın iç organlara doğru gitmesi nedeni ile vücutta beyazlaşma ve üşüme hissi, daha ileri aşamada ise ağrı meydana gelebildiğini belirtmektedirler.

 

Donma aşamasında ortaya çıkan belirtilerin en başında kan dolaşımının aşırı derecede yavaşladığına ve nabzın düştüğü görülmektedir. Bu tür belirtilerin ortaya çıktığı görülmesi durumunda soğuktan nasıl korunulur? Bu durumda donmakta olan kişinin sıcak bir yere alınması, üstünün iyice örtülmesi, vücudu ısıtma amaçlı masaj yapılması, yavaş bir şekilde hareket ettirilmesi gerekmektedir.

 

Üşümemek İçin Önerilere Kulak Verin

 

Sağlıklı yaşam konusunda uzman doktorların tavsiyesi olarak belirtilenler arasında özellikle iyi beslenme konusuna dikkat çekilmektedir. Bunun yanında giyinme konusu ve sıcak bir ortamda bulunma soğuktan etkilenme konusunda faydalı olacağına dikkat çekilmektedir. Soğuktan korunmak için iyi en etkili yöntemlerin dengeli beslenmek ve iyi giyinmek gerekiyor. Vücut yapısında oluşan ısı kaybını önlemek amacı ile bir kat giyinme ile yüzde 10, iki kat giyinme ile yüzde 40 ısı kaybı önleme konusunda fayda sağlıyor.

 

Giyilen kıyafetlerin iç yapısında hava boşluğu olması gerekiyor. Çok kalın bir kıyafet yerine, daha ince yapılı fakat üst üste kıyafet giymek tercih edilmeli. Kan dolaşımının yavaşlamasına neden olma veya engellenmemesi için, vücudu sıkıca saran dar giysilerden kaçınmak gerekmektedir. Yünlü ve pamuklu giysiler daha çok tercih edilmeli.