icon
icon

Kanallarımızda 2145 kişi sohbet ediyor

Önceki Yazıyı Okuyun

Eklenme Tarihi

3/Ocak/2017

Yorum Sayısı

0

Okunma Sayısı

293

Sonraki Yazıyı Okuyun

Hazan Hakkında ;

 

Günümüzde birçok kişi fazla kilolu olmaktan şikâyet ederken, ne yapsam kilo alamıyorum gün geçtikçe zayıflıyorum diyen kişilerde de artış göstermiştir. Araştırmalara göre zayıflık sanılanın aksine erkeklerde daha fazla gözlenmiştir. Fakat bu durumdan kadınlar daha çok şikayet etmektedir. Giydiklerim yakışmıyor, çevremdekilerden “bir deri bir kemik kalmışsın” lafını çok fazla duyar oldum şeklinde ki serzenişler az değil.

 

Öncelikle şunu belirtelim ki, zayıflık sağlıklı olmanın göstergesi değildir. Sürekli halsizlik ve unutkanlık şikayetleriniz varsa, saçlarınızda dökülme ve tırnaklarınızda kırılmalar oluyorsa, uykusuzluk çekiyorsanız, sırt ağrılarınız arttıysa ve sık sık hastalanıyorsanız biran önce bir dahiliye mütehassısına gitmeniz gerekir. Gerekli tetkikler sonucunda doktorunuz sizi yönlendirecektir. Herhangi bir rahatsızlığınız yoksa sadece düzensiz beslenmeden dolayı kilo alamıyorsanız evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz birçok diyet listesi mevcuttur.

 

Kilo alamıyorum diyerek hayata küsmenize gerek yok. Uygun bir beslenme programıyla sizde sağlıklı bir şekilde ideal kilonuza kavuşabilirsiniz. Zayıflık, vücudunuzun günlük enerji ihtiyacını karşılayamadığınız için oluşmaktadır. Bu durumda gerekli enerji vücudumuzun yağ dokusundan karşılanacağı için vücudumuzun kitle endeksi düşecektir. Sağlıklı kalabilmek için gerekli protein ve karbonhidratları almaya başladığınızda ideal kilonuza da yavaş yavaş kavuşmuş olursunuz.

 

Eğer sigara kullanıyorsanız biran önce bırakmanız gerekir, ara öğünlerini artırarak işe başlayabilirsiniz. En önemli öğün olan sabah kahvaltısını mutlaka yapmalısınız. Ambalajlı ve şekerli yiyecekler yerine kuru üzüm, kayısı, incir, ceviz ve fındık gibi yiyecekleri tercih etmelisiniz. Süt ve süt ürünlerine ağırlık verip et, balık ve yumurtayı daha fazla tüketmeye başlamalısınız. Egzersiz yaparak vücudunuzu geliştirebilirsiniz.

 

Bunlardan en önemlisi de psikolojinizi daima iyi tutmalısınız. Kilo alamıyorum, çok zayıfım gibi lafları bir kenara bırakıp her şeyin olumlu tarafını düşünerek, beyninize ‘ben gerekenleri yapıyorum’ sinyalini göndermelisiniz. Kilo almak için gerekenleri doğru uygulamaya başladığınızda zaten sorunda ortadan kalkacaktır.

Etiketler :