icon
icon

Kanallarımızda 2145 kişi sohbet ediyor

Önceki Yazıyı Okuyun

Eklenme Tarihi

27/Aralık/2016

Yorum Sayısı

0

Okunma Sayısı

216

Sonraki Yazıyı Okuyun

Hazan Hakkında ;

Protezleri desteklemek için çeşitli nedenlerle kaybedilen diş köklerinin yerine çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Eksik dişlerin yerine geçen, ömür boyu sorunsuz bir şekilde kullanılabilecek titanyum vidalardır. İmplantlar, geleneksel kaplamaların yerine daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarlar. İmplant uygulaması için üst yaş sınırı bulunmamasına rağmen kemik gelişimini tamamlamış 18 yaşını doldurmuş herkese implant tedavisi uygulanabilir.

 

İmplant yapılmasını gerekli kılan durumlar nelerdir?

– Komşu dişte görülen şekil bozukluğu

– Süt dişinin erken kaybı,

– Diş çevresindeki kemiğin çok yoğun olması,

– Çenenin az gelişmesi sonucu yer darlığı

 

İmplant tedavisi ne kadar sürer?

 

İmplant cerrahi bir operasyondur, bu operasyon lokal anestezi ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabilir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte implant süresi giderek kısalmış, kullanılan malzemelerin kalitesi artmıştır. Tedavi süresi implant yapılacak bölgenin durumuna ve yapılacak implant sayısına göre farklılık gösterebilmektedir. Tek bir implant yapılacaksa bu süre 10 ile 40 dakika arasında değişiklik gösterirken bölgeye çok sayıda implant yapılacaksa bu tedavi bir sene bile sürebilir.

 

İmplant tedavisinin ne kadar süreceği tamamen uygulanacak bölgeye, kişinin kemik yapısına ve yapılacak implant sayısına bağlıdır. Operasyondan sonra kemiğin implant ile birleşmesi için 1-3 ay süre gereklidir, implant kemikleştikten sonra üzerine protezlerin oturtulması yaklaşık 1 hafta sürer.

 

Bazı durumlarda implantın belli bir eğimle yerleştirilmesi gerekebilir, implantın kemikleşme süresini uzatabilir, bu yüzden tedavinin çok iyi planlanması gerekir. Bir başka sorun oluşturabilecek durum diş çekimi sonrasında bölgede iltihap ya da defekt olması durumudur. Defekt var ise yapay kemik tozu kullanılarak yaklaşık iki ay çekim yerinin iyileşmesi beklenir. Toplamda 1-4 ay süren implant tedavisi sonucunda hastalar uzun ömürlü ve doğal dişe en yakın sonucu elde ederler.